یخچال

دلیل سرد نکردن یخچال بوش

یخچال‌‌وفریزرهای بوش از با کیفیت‌ترین دستگاه‌های موجود در بازار هستند. کیفیت بالای این دستگاه‌ها سبب شده است افرادی که توانایی مالی بالایی برای پرداخت هزینه برای خرید یخچال دارند، دستگاه‌های بوش را انتخاب کنند ولی برخی مواقع مشکلاتی به وجود می‌آید. برخی از این مشکلات بسیار جزئی هستند و خودتان می‌توانید رفع کنید. مواردی مانند کار نکردن آبسردکن یخچال و مواردی مشابه آن. در این چکیده سعی داریم تا 10 دلیل اصلی سرد نکردن یخچال بوش را بررسی کنیم.

1- کثیفی کویل‌های کندانسور

اولین دلیل سرد نکردن یخچال بوش  مربوط به کثیفی کویل‌های کندانسور است. کویل‌های کندانسور معمولاً در زیر یخچال قرار دارند. با عبور ماده سردساز از میان آن‌ها، گرما دفع می‌شود. اگر کویل‌های کندانسور کثیف باشند، اتلاف گرمایی مناسبی نخواهند داشت. با تجمع خرده آشغال‌ها بر روی کویل‌ها، بهره‌وری یخچال پایین خواهد آمد، و کار بیشتری را برای سردسازی انجام خواهد داد. اگر کویل‌ها خیلی کثیف باشند، یخچال موفق به حفظ دمای مناسب نخواهد شد. کویل‌های کندانسور را بازرسی کنید – اگر کثیف بودند، تمیزشان کنید.

2- موتور فن کندانسور یا چگالنده

دومین دلیل سرد نکردن یخچال بوش مربوط به موتور فن کندانسور یا چگالنده می‌باشد. هدف این موتور، مکش هوا از میان کویل‌های کندانسور و از کنار کمپرسور است. اگر موتور فن کندانسور کارکرد درستی نداشته باشد، یخچال به درستی نخواهد توانست سردسازی کند. برای تشخیص خرابی موتور فن، نخست تیغه‌های فن را بررسی کنید تا گیر و انسدادی نداشته باشد. سپس سعی کنید تیغه فن موتور را با دست بچرخانید. اگر تیغه فن آزادانه چرخش نکرد، موتور فن کندانسور را تعویض نمایید. اگر هیچ گیر و انسدادی وجود نداشت و تیغه‌ها آزادانه می‌چرخیدند، از یک مولتی‌متر برای وصل بودن جریان موتور فن استفاده کنید. اگر جریان وصل نبود، آن را تعویض کنید.

3- موتور فن تبخیرکننده (اوپراتور)

یکی از دلایل سرد نکردن یخچال بوش اختلال در عملکرد موتور فن تبخیرکننده می‌باشد. موتور فن اوپراتور، هوا را از روی کویل‌های تبخیر کننده (سردسازی) عبور می‌دهد و آن را در فضاهای یخچال و فریزر به گردش در می‌آورد. برخی یخچال‌ها بیش از یک موتور فن اوپراتور دارند. در یخچال‌های دارای یک اوپراتور، اوپراتور در فضای فریزر قرار می‌گیرد. اگر فن اوپراتور کار نکند، هوای سرد را در فضای یخچال به گردش در نخواهد آورد. اگر این اتفاق افتد، ممکن است فریزر سرد باشد ولی یخچال سرد نمی‌شود. برای تشخیص خرابی موتور فن اوپراتور، سعی کنید تیغه فن را به صورت دستی بچرخانید. اگر تیغه آزادانه نچرخید، موتور فن را تعویض کنید. به علاوه، اگر موتور بیش از حد سر و صدا دارد، آن را تعویض کنید. در نهایت، اگر موتور به کل کار نمی‌کند، از یک مولتی‌متر برای تست وصل بودن جریان در سیم پیچی‌های موتور استفاده کنید. اگر جریان وصل نبود، موتور فن اوپراتور را تعویض کنید.

4- رله استارت

در صورتی که در صدد این هستید تا علت سرد نکردن یخچال بوش را متوجه شوید باید رله استارت را هم مورد بازبینی قرار دهید. رله استارت به همراه سیم پیچی استارت، وظیفه روشن کردن کندانسور را دارند. اگر رله معیوب باشد، گاهی اوقات ویا کلا کمپرسور کار نخواهد کرد. در نتیجه، یخچال به اندازه کافی سرد نخواهد بود. برای تشخیص خرابی رله، از یک مولتی‌متر برای تست وصل بودن جریان بین سوکت ترمینال‌های استارت و کارکرد استفاده کنید. اگر بین این سوکت ترمینال‌ها جریانی وصل نبود، آن را تعویض کنید. به علاوه، اگر رله استارت بوی سوختگی داشت، آن را تعویض نمایید.

5- ترموستات کنترل کننده دما

ترموستات کنترل کننده دما یکی از مهم‌ترین دلایل سرد نکردن یخچال بوش می‌باشد. ترموستات کنترل دما، ولتاژ را به کمپرسور، موتور فن تبخیرکننده و موتور فن چگالنده جریان می‌دهد (در صورتی که قابل اعمال باشد). اگر ترموستات کنترل دما به درستی کار نکند، مانع از کارکرد سیستم سردسازی یخچال می‌شود. برای اینکه بدانید ترموستات ایرادی دارد یا نه، چرخانه ترموستات را از کمترین مقدار تا بالاترین مقدار بچرخانید و به یک صدای کلیک دقت کنید. اگر ترموستات صدای کلیک داشت، احتمالاً ترموستات معیوب نمی‌باشد. اگر صدای کلیک نداشت، از یک مولتی‌متر استفاده کنید تا از وصل بودن مدار آن اطمینان حاصل کنید. اگر ترموستات کنترل دما در هیچ یک از تنظیماتش اتصال مدار نداشت، آن را تعویض کنید.

6- بورد کنترل دما

بورد کنترل دما، ولتاژ لازم کمپرسور و فن موتورها را تامین می‌کند. اگر بورد مشکلی داشته باشد، ممکن است تامین جریان ولتاژ سیستم سردسازی را متوقف نماید. با این حال، این معمولاً عامل اصلی مشکل نیست. تشخیص مشکل در بورد کنترل سخت است – قبل از تعویض آن، نخست تمام اجزای محتمل معیوب دیگر را تست کنید. اگر همه دیگر اجزا عملکرد درستی داشتند، آن‌گاه بورد کنترل دما را تعویض کنید.

7- خازن (گنجان) استارت

خازن استارت یک نیروی الکتریکی قدرتمند را برای شروع به کار کندانسور ایجاد می‌کند. اگر خازن استارت کار نکند، کمپرسور روشن نمی‌شود. در نتیجه، یخچال سرد نخواهد شد. برای تشخیص خرابی خازن استارت، از یک مولتی‌متر استفاده کنید. اگر معیوب بود، آن را تعویض کنید.

8- ترمیستور

ترمیستور دمای یخچال را خوانده و آن را به مدار کنترلی می‌فرستد. سپس بر اساس دمای خوانده شده، مدار کنترلی میزان انرژی ورودی فن‌های کمپرسور و تبخیرکننده را تنظیم می‌کند. اگر ترمیستور معیوب باشد، ممکن است فن کمپرسور و تبخیرکننده در زمان نیاز کار نکنند. در نتیجه یخچال به اندازه کافی سرد نخواهد بود. برای اینکه تشخیص دهید ترمیستور معیوب است یا نه، آن را با یک مولتی‌متر امتحان کنید. مقاومت ترمیستور باید با دمای یخچال مطابق باشد. اگر مقاومت ترمیستور تغییری نکرد، یا مدارش وصل نبود، ترمیستور را تعویض کنید.

9- کمپرسور

کمپرشور پمپی است که مایع سردساز را فشرده می‌کند و آن را از میان کویل‌های اوپراتور (تبخیرکننده) و کندانسور (چگالنده) عبور می‌دهد. اگر کمپرسور کار نکند، یخچال کار نخواهد کرد. با این حال، معمولاً این عامل مشکل نیست. قبل از تعویض کمپرسور، تمامی اجزا با احتمال خرابی را چک نمایید. اگر تشخیص دادید که تمامی دیگر اجزا به درستی کار می‌کنند، کمپرسور را چک کنید. از یک مولتی‌متر برای تست وصل بودن جریان بین پین‌های الکتریکی در کناره کمپرسور استفاده کنید. اگر اتصال مداری باز بود، احتمالاً کمپرسور معیوب است. اگر کمپرسور معیوب باشد، باید توسط تعمیرکار مجاز تعویض گردد.

10- بورد کنترل اصلی

بورد کنترل اصلی ممکن است معیوب باشد. با این حال، معمولاً عامل اصلی مشکل نیست. قبل از تعویض آن، تمامی دیگر اجزای محتمل معیوب را تست کنید. اگر هیچ یک از دیگر اجزا معیوب نبودند، آنگاه بورد کنترل اصلی را تعویض کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *