یخچال

دلیل خراب شدن میوه و سبزی در یخچال

علت خراب شدن میوه و سبزی در یخچال چیست؟ حتمآً تاکنون چندین و چند مرتبه با دیدن میوه‌های خراب در یخچال این سؤال را از خود پرسیده‌اید. نمی‌توان خراب شدن میوه و سبزی در یخچال را بی‌علت دانست. بنابراین اگر میوه‌ها و سبزی در یخچال شما خراب می‌شوند باید به دنبال یافتن علت آن باشید. اغلب افراد دلایل خراب شدن میوه و سبزی را از یخچال و عملکرد نامناسب آن می‌دانند. از همین رو همواره سعی می‌کنند، تا با تنظیم دمای یخچال و … از این موضوع جلوگیری کنند. اما علت این موضوع همواره یخچال فریزر شما و ایرادات آن نیست. در اغلب اوقات علت فاسد شدن زود هنگام این مواد غذایی در یخچال در نحوه نگهداری از آن‌ها است. این ایراد تنها مختص یخچال فریزرهای معمولی نیست و در یخچال های دوقلو، ساید بای ساید و حتی یخچال کوچک نیز دیده می‌شود. در ادامه این مطلب به بررسی دلایل خراب شدن میوه و سبزی در یخچال فریزر خواهیم پرداخت.

دلایل خراب شدن میوه و سبزی در یخچال

گفتیم که علت خراب شدن میوه و سبزی در یخچال همواره دلیل بر یخچال و نامرغوب بودن آن نیست. از همین رو این مسئله‌ای نیست که در خرید یخچال تأثیر داشته باشد.

سبزی و میوه فاسد

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه شود قرار ندادن میوه و سبزیجات خراب در یخچال است. میوه‌هایی که خیلی رسیده یا فاسد هستند از خود گاز اتیلن ساطع می‌کنند. این گاز سبب می‌شود تا سایر میوه‌های سالم نیز خراب شوند. سرعت خراب شدن میوه و سبزی‌ها به وسیله گاز اتیلن ساطع شده از میوه‌های خراب نیز با یکدیگر متفاوت‌اند. این سرعت به هر نوع میوه و ساختار آن بستگی دارد. برای مثال موز در مقابل این گاز بسیار سریع خراب می‌شود. در حالی که انار مقاومت بهتری را از خود نشان می‌دهد.

رطوبت یخچال

رطوبت موجود در محفظه یخچال نیز یکی دیگر از دلایل خراب شدن میوه و سبزی در یخچال است. حال این رطوبت از چه طریقی وارد یخچال می‌شود؟ مسلماً وقتی درب یخچال زیاد باز و بسته شود یا لاستیک دور درب آن خراب باشد، رطوبت داخل یخچال زیاد خواهد شد. البته این موضوع دلایل دیگری نظیر عملکرد ناصحیح کمپرسور یا اواپراتور یخچال نیز دارد. البته این مورد آخرین موضوعی است که باید برای زیاد شدن رطوبت یخچال یه سراغ آن رفت. این مشکل اغلب با قرار ندادن غذای داغ در یخچال یا باز نگه نداشتن درب یخچال برطرف خواهد شد. مقدار دمای مناسب برای نگهداری هر یک از میوه‌ها و سبزی‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است.

محل نگهداری میوه و سبزی در یخچال

در اغلب یخچال فریزرها محل مشخصی برای قرار دادن میوه و سبزی مشخص شده است. از همین رو اغلب افراد از همین محل‌ها برای نگهداری میوه و سبزی استفاده می‌کنند. در حالی که بهتر است هر یک از این میوه‌ها و سبزی‌ها در نقطه‌ای از یخچال قرار دهید که برای نگهداری از آن میوه یا سبزی خاص مناسب باشد. یکی از دلایل خراب شدن میوه و سبزی در یخچال قرار دادن آن‌ها در جای غلط است. برای مثال وقتی میوه و سبزی را در کنار سایر موادغذایی فاسد شدنی مانند آب مرغ یا گوشت و … قرار می‌دهید، باید انتظار فاسد شدن زود هنگام آن را نیز داشته باشید.

جای برخی میوه‌ها در یخچال نیست

شاید علت خراب شدن برخی میوه و سبزی در یخچال به این علت باشد که جای آن نوع میوه در یخچال نیست. بسیاری از میوه‌ها نظیر میوه‌های گرمسیری (موز و آناناس و نارگیل و انبه) با قرار گرفتن در یخچال خراب می‌شوند.

نم و رطوبت میوه و سبزی

یکی دیگر از دلایل خراب شدن میوه و سبزی در یخچال نم و رطوبت همراه آن‌ها است. اگر میوه‌ها را قبل از قرار دادن در یخچال می‌شویید، صبر  کنید تا آب اضافه آن‌ها کاملاً گرفته شود. سپس آن‌ها را داخل جامیوه‌ای قرار دهید. سعی کنید برای نگهداری خیار، قارچ و انواع سبزی و صیفی جات در یخچال از یک پارچه نخی استفاده نمایید.

علت یخ زدن میوه و سبزی در یخچال چیست؟

یخ زدن میوه و سبزی در یخچال نیز به معنی خراب شدن آن‌ها است. از همین رو برای بررسی علت خراب شدن میوه و سبزی در یخچال باید علت یخ زدن میوه را بیابیم. مسلماً علت یخ زدن میوه و سبزی در یخچال به دلیل دمای بسیار پایین یخچال است. اما چه عاملی سبب می‌شود تا یک میوه در چنین دمایی یخ بزند، اما میوه دیگر سالم باقی بماند؟ برخی میوه و صیفی جات نظیر خیار در ساختار خود دارای آب فراوان هستند. وقتی این میوه را بشویید آب بیشتری سطح پوست آن را فرا می‌گیرد. با قرار دادن این میوه در یخچال، به سرعت در دمای یخچال یخ می‌زند. از همین رو بهتر است میوه و سبزیجاتی را که دارای بافتی هستند که آب را در خود نگه می‌دارند، نشویید و در یخچال قرار دهید.

سخن پایانی

علت خراب شدن میوه و سبزی در یخچال در موارد کمی ناشی از یخچال و ایرادات آن است. در بسیاری از موارد عدم آشنایی با نحوه نگهداری از برخی میوه‌ها و سبزی‌ها نیز سبب خراب شدن آن‌ها خواهد شد. استفاده از پارچه نخی برای گرفتن رطوبت میوه و سبزی و نشستن آن‌ها می‌تواند کمک خوبی برای جلوگیری از خراب شدن زود هنگام آن‌ها باشد. البته امروزه یخچال‌ها نیز همواره در حال توسعه هستند. به‌نحوی که حتی با بی‌دقتی کاربر نیز بتوانند میوه و سبزیجات را تا حداکثر زمان ممکن تازه نگه دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *