ماشین لباسشویی

دلیل وجود برق در بدنه لباسشویی

برای کار با لوازم خانگی رعایت نکات ایمنی اولیه ضروری است. دستگاه های متصل به جریان برق، درصورت وجود مشکل، می توانند برای انسان خطرناک باشند. اگر بدنه ماشین لباسشویی حتی بصورت بسیار جزئی برق دارد، باید فوراً این مشکل را برطرف کنید. لمس بدنه لباسشویی ای که بدنه آن برق دارد در خفیف ترین صورت آن می تواند حالت گزگز ایجاد کند و در صورت گسترش مشکل عواقب جانی در پی داشته باشد. اول از همه با جدا کردن دوشاخه از پریز، اتصال دستگاه به جریان برق را قطع کنید. محتوای این مطلب علت برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی و نکات ایمنی لازم را بیان می کند.

  • خرابی هیتر : دلیل دیگر می تواند فرسودگی هیتر یا المنت باشد که خطر برق گرفتگی را برای فرد ایجاد می کند. خرابی هیتر یا المنت یا از کار افتادن آن ها (این قطعه ها در دستگاه کار تولید گرما را انجام می دهند) باعث می شود اتصالی بین قطعه با آب به وجود بیاید و در نهایت جریان برق وارد بدنه می شود.
  • اتصال خازن پارازیت گیر: همچنین ممکن است که خازن پارازیت گیر ماشین لباسشویی دچار اتصالی شده باشد و یا در سیم پیچی اتصالی به وجود بیاید که سبب می شود جریان برق وارد بدنه ی ماشین لباسشویی شود.
  • نیم سوز شدن موتور: دلیل دیگر این است که موتور لباسشویی نیم سوز شده باشد و به این دلیل برق را به بدنه منتقل می کند.
  • رطوبت بدنه : این مشکل ممکن است به این دلیل باشد که بدنه و زیر ماشین لباسشویی خیس است که باعث می شود اتصالی در جریان برق به وجود بیاید.
  • نشتی آب: یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث وجود برق در بدنه ی ماشین لباسشویی می شود نشتی آب است، در حالی که این موضوع بسیار مهم است اما بسیاری از کاربران به آن توجه نمی کنند(دلیل مورد توجه قرار دادن این موضوع این است که نشتی آب برق گرفتگی را افزایش می دهد) باید نشتی را از بین ببرید تا جریان برق وارد بدنه ی ماشین لباسشویی نشود.
  • سیم کشی معیوب: سیم کشی دستگاه را با دقت بررسی کنید و اگر دیدید که روکش سیم ها از بین رفته است این موضوع می تواند باعث وجود برق در بدنه ماشین لباسشویی باشد و در این شرایط با تعویض سیم کشی این مشکل حل می شود.
  • خرابی موتور: در برخی مواقع امکان دارد که موتور نیم سوز شود و همچنین به بدنه هم متصل باشد که در این صورت هم بدنه ی ماشین لباسشویی برق خواهد داشت و اگر آن را لمس کنیم ممکن است آسیب ببینیم پس توصیه ی ما در این موقعیت این است که از یک تکنسین معتبر کمک بگیرید تا مشکل ماشین لباسشویی شما را حل کند. البته کاری که در این شرایط مشکل را حل می کند تعمیر موتور است و یا در شرایطی که با تعمیر مشکل حل نمی شود با تعویض.
  • خرابی پریز برق: حتما پریز را چک کنید و از سالم بودن آن اطمینان پیدا کنید. اگر پریز را چک کردید و متوجه شدید که پریز خراب است پریز را تعویض کنید و یا می توانید برای روشن کردن ماشین لباسشویی از یک پریز دیگر استفاده کنید. (حتما به سالم بودن پریزی که دستگاه را به آن متصل می کنید دقت کنید که دستگاه شما دچار مشکل نشود).
  • خرابی دو شاخه: همچنین دلیل دیگری که می تواند باعث بروز این مشکل شود (برق داشتن بدنه ی ماشین لباسشویی) خرابی دو شاخه ی دستگاه می باشد. دقت داشته باشید اگر این قطعه خراب شود و یا دچار زنگ زدگی شود بسیار می تواند خطر آفرین باشد پس در این شرایط حتما باید اقدام به تعویض دو شاخه کنید. هم چنین خرابی و یا از بین رفتن روکش سیم ها نیز مشکل ایجاد می کند که در این شرایط باید کابل و همچنین دو شاخه ی خراب را با قطعات نو و سالم تعویض کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *