یخچال

تفاوت NOFROST و DEFROST | نوفراست و دیفراست

نوفراست و دیفراست (NoFrost DeFrost) : احتمالاً این نام را هنگام مطالعه متونی در مورد یخچال حداقل یکبار شنیده‌اید. در انواع یخچال‌ ها به دلیل وجود داشتن رطوبتی که از مواد غذایی و سرما به وجود می‌آید داشتن برفک اجتناب‌ناپذیر است اما می‌شود با استفاده کردن از سیستم یخ‌زدایی برفک‌های به وجود آمده را از بین برد. برای یخ‌زدایی دو اصطلاح به نام نوفراست و دیفراست (NoFrost, DeFrost) وجود دارد که باید مفاهیم آنها را متوجه شویم.

دیفراست (DeFrost) یخچال چیست؟

دیفراست همان برفک زدایی می‌باشد و اگر بخواهیم به‌صورت خلاصه و مفید و خیلی ساده توضیح دهیم دیفراست (DeFrost) همان عملی است که برای ازبین‌بردن و آب کردن برفک‌ های اپراتور در برخی از سیستم‌های تبرید مثل یخچال انجام می‌گردد. جلوگیری کردن از به‌وجودآمدن برفک به‌خاطر وجود داشتن رطوبت امکان ندارد بنابراین با عمل دیفراست (DeFrost) برفک‌های یخچال را از بین می‌برند.

 نوفراست (NoFrost) یخچال چیست؟

نوفراست که در اصطلاح انگلیسی به معنای یخچال بدون برفک است گرفته شده از کلمه انگلیسی (NoFrost) است. در انواع یخچال‌های نوفراست و یا بدون برفک در درون یخچال هیچ‌گونه برفکی دیده نمی‌شود و این به این معنی نیست که برف وجود ندارد بلکه برفک توسط پنل‌های خنک‌کننده از بین می‌رود. در یخچال‌هایی که نوفراست هستند در کل یک رادیاتور خنک‌کننده و یا کویل اپراتور وجود دارد که به‌واسطه یک روپوش پوشیده شده است و دیده نمی‌شود. هوای خنک به‌ واسطه فنی که درون کابین وجود دارد هدایت می‌شود و به‌گونه‌ای طراحی شده است که برفک به وجود آمده از رطوبت، به دستور برد الکتریکی با روشن شدن المنت برفک‌ها از بین می‌روند و از راه یک مسیر به درون محفظه‌ای که روی کمپرسور قرار دارد هدایت می‌شود و در آن قسمت به‌واسطه گرمایی که در کمپرسور یا موتور یخچال وجود دارد، آب تبخیر می‌شود. این کار باعث خنک شدن کمپرسور هم می‌گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *